Itthon is fergeteges érdeklődés övezte a londoni darts világbajnokságot.
"Nálunk tilos a célzóvíz"
Kőbányán gyerekkoromban még úgy tartották, hogy az ember a kocsmába inni jár és nem pofázni. Mára a lebujokból pubok lettek, és az ivás mellett már a darts a sláger. A kocsmai sportok királynője világszerte hallatlan népszerűségnek örvend, és a játék történetében először egy magyar is a "színpadra" állhatott a víkenden befejeződött londoni darts-világbajnokságon.
A világranglista-vezető angol Phil Taylor 125 ezer fontot (majdnem 36 millió forintot) és világbajnoki címet kasszírozott a vasárnap esti darts vb-döntőben. A sportág elképesztő ütemű fejlődését, és az első magyar induló, Bezzeg Nándor jövőbeni lehetőségeit a Magyar Darts Szövetség alelnökével taglaltuk: Bereczki Béla szerint már annak is óriási jelentsége volt, hogy a darts történetében először egy magyar is nyilakat hajigálhatott a profik táborában. Bezzeg Nándor ugyanis rögös úton jutott el Londonig, tudniillik a vb-szerepléshez egy 14 ország részvételével zajló Közép-európai kvalifikációs tornát kellett megnyernie. A jászladányi vállalkozó tíz éve szerelmesedett bele a dartsba, és olyannyira komolyan vette, hogy ennek elismeréseként az Év Emberének választották.
Mármint Jászladányban.
Londonban ugyan az első fordulóban kiesett, de ennek ellenére is 5000 fontot (majdnem 1,5 millió forintot) kapott rajtpénz gyanánt. A profik összdíjazása masszívan közelít a teniszhez, például a vb-n egymillió dollár fölötti összeget osztottak szét a rendezők. A legjobbak akár napi három órát is gyakorolnak - már a versenyidényen kívül. A szezonban viszont majdnem minden nap versenyen állnak tábla elé a profik. Noha a kereset azért még nem vetekszik a teniszezőkével, de Berecki Béla több olyan sztárt ismer, aki tisztes polgári foglalkozását feladva profinak állhatott, és ebből szép egzisztenciát építhetett. "Az elit mag, amelyik Amerikától Európáig, Ausztráliától Dél Afrikáig a dartsból él, úgy hatszáz versenyzőre tehető" - említett egy viszonyszámot a magyar dartsokok alelnöke. A sportág hazai előretöréséről szólva elmondta, hogy a 3000 darts automata révén robbanásszerű fejlődést tapasztal az országban, és legnagyobb örömére hat éve már a Diákolimpiára is felvették a játékot. "Hollandiával ugyan még nem versenyezhetünk, ott ugyanis a darts választható iskolai sportág, de nekünk már ez is nagy eredmény" - büszkélkedett Bereczki. A fiatalok felé nyitás már eredményt is hozott, a 16 éves zirci Tax Tibor ifjúsági világbajnok lett Hollandiában. A győzelem azért is óriási tett, mert a darts Anglián kívül a Németalföldön a legnépszerűbb. Olyannyira, hogy Bereczki újfent büszkén említhetett egy hihetetlen számot: "Nem olyan rég' az Ajax-Feyenoord futballrangadót két millióan nézték Hollandiában, míg a darts két nagyágyújának döntőjét, az angol Taylor és a holland Barneveld között két és félmillióan…"
Kérdés persze, hogy ilyen fejlődés mellett meddig tud tiszta maradni a sportág. Mert más egy kocsmában dobálgatni, meg más ugyanezt a pénzdíjas világbajnokságon. "A pénzdíjak növekedése együtt jár a dopping megjelenésével, ezért a sportági vezetők nem várták meg az első botrányt. Szigorú, a WADA által szentesített doppingkódexünk van, amelyet itthon is betartunk. Az alkohol-szonda kiegészítő elem, nálunk tilos a célzóvíz is, a zérótolerancia hívei vagyunk" - közölte Berecki, aki szerint a darts-világ generációváltás előtt áll. A mostani menők, mint a 14. vb-címét nyerő angol Phil Taylor ötven felé közelít (nem mellékes, már több mint egymillió fontot hajigált össze), és mögöttük már ott tülekedik az új generáció. "Többtucatnyi csodagyerek törekszik a csúcsra, és egyáltalán nem lehetetlen, hogy köztük lesz egy magyar is" - reménykedett a magyar darts alelnök.