A legenda szerint néhány száz évvel ezelőtt egy átfázott angol íjász elhatározta, hogy a téli hónapokban kellemesebb módot választ a gyakorlásra. Letette íját, levágott a nyílvesszejéből és elvonult a közeli klub kellemes melegébe és kényelmébe, ahol ügyességét úgy gyakorolta, hogy a lerövidített nyílvesszőket a falra akasztott fatönkszeletbe dobta. Mellé állt egy másik íjász, megpróbált az előzőnél jobb eredményt elérni, és ezzel megszületett a vetélkedés, a játék, a sport.
Ez a legenda, de annak már írásos nyoma is van, hogy az azincourt-i csata idején, 1415-ben az angol íjászok, valamint 1620-ban az első angol kivándorlók az új világ felé hajózva a Mayflower fedélzetén a DARTS valamely formáját játszották.
A sport első időben a brit civilizációval érintett területeken terjedt el. A ma érvényes szabályzatok alapját képező versenyszisztémákat első alkalommal – mint annyi más sportnál –Nagy-Britanniában dolgozták ki a XIX. század végén, és akkor alakultak az első szervezetek, klubok is. Az első brit nemzeti szövetség 1924-ben alakult. Ez a szervezet fogalmazta meg először, hogy a darts sport egy olcsó, tiszta, ügyességi játék. 1928-tól egészen az ötvenes évekig a legjelentősebb darts verseny a London Sunday által szponzorált New of World volt.
A sport fejlődése a 60-as évek végén, a 70-es évek elején jelentősen meggyorsult. A szinte robbanásszerű fejlődésben – a sport alapvető tulajdonságából eredő népszerűségen kívül – két tényező játszott fontos szerepet. Az egyik a technikai fejlődés, hogy a felszerelések gyártói a nyilakat wolfram ötvözetből készítették, ami elősegítette az eredmények jelentős javulását. A másik – talán az előzőnél még fontosabb tényező – hogy az 1973-ban Oliver A. Croft vezetésével alakult brit nemzeti szövetség, a British Darts Organisation (BDO) a televízió nyilvánossága elé vihette a darts sportot.
A BDO megalakulását sorban követték más nemzetek szervezeteinek, szövetségeinek megalakulása az USA-ban, Svédországban, Ausztráliában, Belgiumban, Új-Zélandon. 1976-ban brit kezdeményezésre megalakult a nemzetközi szervezet, a World Darts Federation. Ez a szervezet dolgozta ki és tartja karban a nemzetközi versenyszabályzatot, a ranglista-rendszert, szervezi és ellenőrzi a nemzetközi ranglista alapját képező versenyeket, és természetesen segíti a darts népszerűsítését. A számos évente szervezett verseny közül a legjelentősebb a Világ Kupa. A Világ Darts Szövetség 1992. december 14-én – immár 48. tagként – felvette soraiba a Magyar Darts Szövetséget is.
Népszerűségének tényezői:
bár a darts alapvetően egy ügyességi sportág, de játék öröméhez szükséges ügyességet gyorsan el lehet sajátítani
nem kíván nagy, különlegesen kialakított helyet
nem függ az időjárástól
nincs szükség különleges ruházatra, felszerelésre
nincs nyelvi nehézség, szociális korlát
fiatal játszhat idősebbel, férfi játszhat nőkkel
játszható párban, mint csapatjáték, de egyedül is
a különleges befejező dobás miatt mindig van bizonytalanság a végső győztest illetően
izgalmas a nézők számára is
szellemi és testi kikapcsolódást nyújt
a költségek elhanyagolhatóak, azokat mindenki a saját pénztárcájához igazíthatja.
Néhány szó a sportág népszerűsítéséről:
A darts Angliából indult el a világhódító útjára. Mint oly sok sport vetélkedésként, játékként kezdődött és a 70-es évekre egy izgalmas, népszerű nemzetközi sporttá fejlődött. Nagy-Britannia területén jelenleg már több mint 6,5 millió játékos versenyez rendszeresen. A versenyzők és a tornák magas száma egy körültekintő, területekre és szintekre tagozódó versenyrendszer, komoly szervezettséget igényel. A havonta megjelenő 68 oldalas Darts World Magazin folyamatos tájékoztatást ad a versenyek állásáról és figyelemmel kíséri a sportág eseményeit a világban. Az 1976-ban alakult Világ Darts Szövetségnek (WDF) ma már negyvennyolc tagja van. Ha egy világtérképen besatíroznánk a tagországok területét, alig találnánk fehér foltot (a szárazföldön).
Hazánkban jelenleg közel félszáz dart klub működik, több mint ötszáz igazolt versenyzővel. Természetesen ennél a számnál lényegesen magasabb létszámban űzik hobby szinten ezt a nagyszerű játékot. Veszprém megyében jelenleg hivatalosan hat egyesület működik, mely klubok szervezett megyei – ifjúsági és felnőtt – bajnokságokon vesznek részt.
|